Nanošenje pudera je jedan od od prvih koraka u šminkanju. To je osnova na koju nanosimo ostatak šminke zbog čega je bitno da puder bude kvalitetan i usklađen sa tipom kože i nijansom tena. Svrha samog pudera je da sakrije sitne nedostatke na koži, ujednači i zaštiti ten od štetnih sunčevih zraka i ostalih spoljnih uticaja.

Dok, na primer, svrha pudera nije da sakrijemo lice, da se maskiramo, privučemo pažnju na nepravilnosti ili pak prepadamo i plašimo nedužne prolaznike. I samo zato sam napisala ovaj tekst, jer sam toliko puta bila isprepadana puderom. Nečijim. Dobro, i zbog nekoliko mejlova.

Dakle, izbor najboljeg pudera za potrebe vaše kože je veoma važan, ali ni najbolja šminka neće imati efekta ukoliko ne pripremite svoje lice za nanošenje iste. Pre nanošenja pudera neophodno je dobro očistiti lice i naneti odgovarajuću kremu. Sredstvo za čišćenje lica će odstraniti tragove nečistoća, masnoća i prethodne šminke, a krema koja odgovara vašoj koži  pripremiće lice za puder na najbolji mogući način. Vodite računa da je suvoj koži potrebna odgovarajuća hidratantna krema, a masnoj ne samo matirajuća, već i ona koja kontroliše lučenje masnoće. Ako pripremite lice na ovaj način, sigurno ćete izvući maksimum od pudera koji koristite.

.

Baze / prajmeri / podloge za šminku

.

Posle pripreme lica, a pre nanošenja pudera, možete koristiti bazu (podlogu ili prajmer) za lice, proizvod koji je sve popularniji u poslednje vreme. Podloga za puder ima zadatak da pripremi kožu na pravi način, zagladi njenu površinu, “popuni “sitne bore i pore, pomogne puderu da se duže zadrži na licu, i može da da blistav izgled licu ili da produži matirajuća svojstva pudera – zavisno od vaših potreba. Takođe, prajmer bi trebalo da ujednači ten, prikrije sitnije nedostatke, hidrira kožu, zaštiti od UV zraka, ne zapuši pore, dozvoli koži da normalno diše, i pomogne vam da lakše i lepše nanesete i razmažete puder.

Prajmer je obično kremaste ili gelaste teksture, često na bazi silikona, i uvek ga je potrebno naneti zaista malo jer se lako razmazuje po licu. Posle nanošenja prajmera je neophodno sačekati neko vreme (par minuta otprilike, zavisno od sastava i vrste) kako bi se on na pravi način stopio sa kožom i kako biste dobili glatku i finu podlogu.

Kod nas izbor prajmera nije baš bogat: od jeftinijih mi pada na pamet jedino Avonov Magix (oko 600 din), od srednjih Sephora (dve-tri vrste) i Inglot Under Makeup Base ( oko 1200), dok skupljih ima nešto više (Benefit, Clarins Instant Smooth Perfecting Touch oko 3000, Shiseido, Chanel, Dior, YSL oko 4-5000, itd.)

.

.

.

Kako odrediti podton kože / boju tena?

.

Svakako da je jedna od najvažnijih stvari uz izbor vrste pudera koji odgovara vašoj koži, i izbor prave nijanse – ona savršena bi trebalo da bude najsličnija nijansi tena.

Za početak bi trebalo da odredite svoj podton, što možete uraditi na nekoliko načina:

  • Vene na unutrašnjoj strani podlaktice na dnevnom svetlu – ako su zelenkaste, vaša koža ima žuti podton što znači da je boja vašeg tena topla. Ako su vam vene više plave, onda je podton vaše kože plav, što znači da je vaša boja tena hladna.
  • Sklonite kosu sa lica; Dok ste bez šminke, prislonite čisto beli peškir na vrat i ramena. Ako vam u poređenju sa belom tkaninom lice izgleda žuto, definitivno ste toplog tena. Ako vam lice izgleda roze ili plavičasto, onda vam je ten hladan.
  • Nakit: ako vam uz kožu bolje stoji nakit u zlatnoj boji, imate topao ten, ali ako vam se više dopada kako vam stoji srebro, najverovatnije vam je ten hladan.
  • Prema boji kose i očiju: iako nije pravilo, ljudi hladnog tona kože obično imaju plave, zelene ili sivkaste oči i plavu, crnu ili braon kosu, pepeljastih i hladnih tonova. Oni kojima su oči braon, crne ili svetlo smeđe, sa crnom, kestenjastom ili plavom kosom u kojoj ima crvenkastih tonova, najčešće su topli tip.
  • Ako vaš ten ne spada ni u jednu od ovih grupa (toplo/hladno), ako vam podjednako dobro stoje i srebro i zlato, i ako vam sve boje podjednako dobro stoje, onda ste jedan od srećnika koji imaju neutralnu boju tena.

.

.

Kako odabrati odgovarajuću nijansu pudera?

.

Po milioniti put: uvek birajte nijansu pudera najsličniju boji vaše kože.

Puderi se obično proizvode u različitim varijantama podtonova: hladni, topli ili neutralni. Hladni su rozikasti, topli su žućkasti, a neutralni bež boje.

Isprobajte nekoliko nijansi pudera koji odgovaraju vašem podtonu tako što ćete malu količinu (vrlo malu) naneti duž linije brade, i dobro utapkati/utrljati u kožu. Ona nijansa koja se najbolje stapa sa bojom vašeg tena, tako da se deo na koji se stavili puder ne razlikuje po boji od ostatka lica i ne odstupa od boje vrata, savršena je za vas.

Bitno je da za odabir nijanse pudera koja sasvim odgovara vašem licu uvek odvojite dovoljno vremena.

Puder je potrebno isprobati na dnevnom svetlu, a kako ga u prodavnicama najčešće nema, ne bi bilo loše naneti ga a zatim izaći sa ogledalcem napolje, jer jedino tako možemo biti sigurni da nijansa pudera potpuno odgovara boji kože.

Takođe, nema svrhe isprobavati puder na nadlanici, ili bilo gde na ruci (telu), jer se boja skoro sigurno razlikuje od one na licu/vratu, tako da ga je najbolje probati na ivici brade, jer je to mesto gde se susreću nijanse lica i vrata, pa možete videti kako se puder uklapa sa obe.

.

.

 

 

 

Komentari

comments

21 Responses

  1. Avatar
    Emma

    Clanak je odlican,kao i vecina na ovom blogu, bas me je odusevio sajt!!!
    Sto se tice pudera ja bih dodala da ja recimo koristim Lankomov “Niosome” koji je inace antiaging (uzela sam ga od mame)a ja imam 23god. i savrseno mi odgovara. Stvarno je lagan i stopi se sa kozom, ne prekriva mnogo ali ujednacava boju tena,savrsen.Meni se cini da je laganiji i od toniranih krema koje sam pre koristila.
    Sve je super, al bilo bi lepo da kako leto dolazi vidimo jos neke clanke na temu bronzera,rumenila,krema za samopotamnjivanje…(lorelova je po meni najbolja ona sa sljokicaama) Mislim da bi bilo korisno za sve(nas) zavisnike solarijuma da smanjimo dozu pod lampama:)
    Videla sam u nekom postu Juliette has a gun,Miss Charming, ja ga obozavam, imam i Citizen Queen koji je isto bas zanimljiv..
    Bas se raspricah,ali samo zato jer me je blog ooodusevio, omiljene teme:)) Pozz

    Reply
    • Makeup&more
      Makeup&more

      Mnogo ti hvala za sve ove pohvale, mnogo mi znači, i sigurno ću pisati i o tim letnjim temama jer bronzeri, rumenila i kreme za samopotamnjivanje i mene baš baš interesuju i mnogo sam ih isprobala, a i dolazi leto pa će to svakako biti interesantne teme za sve, drago mi je da se još nekom sviđaju Juliette parfemi, i najzad, hvala ti na komentaru, osim pohvala 😀 volim da pročitam i predloge za postove i šta je to što vas koji čitate zanima, tako da.. oduševila si me 😀

      Reply
  2. Avatar
    Jelena

    Sta dalje, kada odredim koji mi je podton: jel na hladan podton ide rozikasta (hladna) nijansa, ili zuckasta (topla)? Pitam ovo jer sam od sminkera u MAC-u cula oprecne stavove: da na topao ten ide topla nijansa pudera, i obrnuto, da na topao ten ide hladna nijansa koja ga neutralise. Sta je pravilo?

    Reply
  3. Makeup&more
    Makeup&more

    na hladan bi trebalo da ide rozikasta, a na topao žućkasta nijansa pudera.
    mac ima malo drugačije oznake, tj. obrnute, kod maca su puderi za hladan podton iako su rozikasti oznaceni sa nw (neutral warm), a oni za topao podton nose oznaku nc (neutral cool) a svejedno meni izgledaju zuckasti. tako da mac samo unosi zabunu u nase zivote i prazni novcanike. detaljnije objasnjenje za tu mac teoriju boja mozes naci na internetu, npr. ovde http://www.sokissandmakeup.com/mac-cosmetics-shade-guide/

    Reply
  4. Avatar
    Jelena

    Moj MAC je nc20 (i puder i korektor), i boja je definitivno zuckasta. Znaci ja sam topli podton 🙂 Nikada mi nije islo ono sa bojom vena, da li su plave ili zelene :)Malo je off topic, ali uz topao podton ide koja nijansa crvenog ruza: koralna (crveno narandzasta) ili crveno roza? Po ovoj logici crveno narandzasta, a meni se cini da mi bolje stoji crveno-roze

    Reply
  5. Makeup&more
    Makeup&more

    ja imam nc25 i nc30, i svi su baš žuti 😀 mislim da bi po nekom kao pravilu uz topli podton išle te nijanse baš kao što kažeš, na narandžasto, braonkasto, tj. tople, ali ja mislim da ta pravila ne bi trebalo uvek da se poštuju… i da je važnije šta ti bolje izgleda na licu, nego šta je tamo neki teoretičar smislio 😀 a i crveno-roze može da bude topla, zavisi od nijanse, dok su npr. crveno-plave obično hladne. a zavisi i od kose, očiju, ma od svega zajedno zavisi kako nekom stoji neka boja…

    Reply
  6. Avatar
    calcanea

    toliko procitanih foruma ,saveta i evo ovde napokon tako jasno i precizno i detaljno sve objasnjeno 🙂 Hvala puno

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.